خوراکی هامیوه ها

گوجه فرنگی میوه ای با خاصیت حاوی ویتامین و مواد معدنی

گوجه فرنگی منبع اصلی غذایی آنتی اکسیدان لیکوپن است که جهت کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان موثر بوده همچنین حاوی کربوهیدرات و منبع مناسبی از فیبر می باشد که در ادامه با خاصیت های آن بیشتر آشنا خواهید شد .

کالری گوجه فرنگی چقدراست

میزان آب گوجه فرنگی حدود 95٪ است و 5٪ دیگر عمدتا از کربوهیدرات ها و فیبر تشکیل شده است.میزان کالری و مواد مغذی موجود در یک گوجه خام کوچک ( 100 ) گرمی عبارتست از :

  • کالری : 18
  • آب : 95%
  • پروتئین : 0.9 گرم
  • کربوهیدرات : 3.9 گرم
  • قند : 2.6 گرم
  • فیبر : 1.2 گرم
  • چربی : 0.2 گرم

گوجه فرنگی علی رغم اینکه از نظر گیاه شناسی یک میوه است ، معمولاً مانند سبزیجات خورده و تهیه می شود. محتوای ویتامین ها و ترکیبات گیاهی در گوجه فرنگی می تواند بین انواع و دوره های نمونه برداری بسیار متفاوت باشد .

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در گوجه

محتوای ویتامین ها و ترکیبات گیاهی در گوجه فرنگی می تواند بین انواع و دوره های نمونه برداری بسیار متفاوت باشد .گوجه فرنگی منبع خوبی از چندین ویتامین و مواد معدنی می باشد که عبارتست از :

ویتامین C : این ویتامین یک ماده مغذی ضروری جهت ساخت کلاژن در بدن و همچنین یک آنتی اکسیدان و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود .

پتاسیم : یکی ماده معدنی ضروری ، از فواید پتاسیم می توان به کنترل فشار خون و پیشگیری از بیماری های قلبی اشاره کرد .

ویتامین K1 : مهمترین فایده این ویتامین K جلوگیری از خونریزی است ، ویتامین ” کا ” برای سلامت استخوانها مهم می باشد .

فولات (ویتامین B9) : اسید فولیک یا ” فولیک اسید ” نام دیگر فولات می باشد که برای رشد طبیعی بافت و عملکرد سلول مهم است اما در فراورده‌های غذایی ( جوشیده و یا حرارت داده شده ) اسید فولیک از بین می رود .

انواع رنگهای گوجه فرنگی

رنگهای گوجه فرنگی متنوع می باشد و انواع مختلف این میوه به رنگ قرمز ، زرد ، سبز ، صورتی ، بنفش و سیاه آن موجود می باشد . علاوه بر این ، بسیاری از زیرگونه های گوجه فرنگی با شکل ها و طعم های مختلف وجود دارد..

ترکیبات اصلی گیاهی موجود در گوجه فرنگی

ترکیبات اصلی گوجه فرنگی شامل لیکوپن ، بتاکاروتن ، نارینژنین و اسید کلروژنیک می باشد . این ترکیبات در نهایت خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهاب را ایجاد کرده است .

نام ترکیبات گیاهی موجود در گوجه فرنگیتوضیحات
لیکوپنیک ماده رنگی قرمز و آنتی اکسیدان ، لیکوپن به دلیل اثرات مفید آن بر سلامتی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است . کلروفیل ها و کاروتنوئیدها مانند لیکوپن مسئول رنگ غنی گوجه فرنگی هستند.
بتاکاروتنیک آنتی اکسیدان که اغلب به زرد یا نارنجی رنگی به غذاها می دهد ، بتا کاروتن در بدن شما به ویتامین A تبدیل می شود.
نارینژنیننشان داده شده است که این فلاونوئید در پوست گوجه فرنگی باعث کاهش التهاب و محافظت در برابر بیماری های مختلف در موش ها می شود
اسید کلروژنیکیک ترکیب آنتی اکسیدانی قدرتمند ، اسید کلروژنیک ممکن است فشار خون را در افرادی که سطح بالایی دارند کاهش دهد
جدول ترکیبات اصلی گیاهی موجود در گوجه فرنگی

در نظر داشته باشید میزان ترکیبات موجود در گوجه فرنگی در انواع این میوه با توجه به نوع و زمان برداشت آن می تواند متغیر باشد .

لیکوپن چیست

لیکوپن یکی از فراوانترین ترکیبات گیاهی گوجه فرنگی است. در بالاترین غلظت در محصولات گوجه فرنگی ، مانند سس گوجه فرنگی ، آب ، رب و سس یافت می شود.

تاثیر لیکوپن بر افزایش هورمون دوپامین

لیکوپن یکی از ترکیبات بسیار مفید موجود در گیاهانی مانند گوجه فرنگی، که دارای خواص ضد اکسیدانی و ضد التهابی است. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف لیکوپن باعث افزایش سطح هورمون دوپامین در بدن می‌شود.

آنتی اکسیدانهای موجود در گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای چند ترکیب آنتی اکسیدانی از جمله لیکوپن ، بتاکاروتن و اسید کلروژنیک است . تعادل میان آنتی اکسیدان و رادیکالهای آزاد در بدن در جلوگیری از انواع بیماریها و حفاظت از سلولهای سالم بدن حیاتی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا