دستگاه گوارش

پولیپ روده بزرگ چیست

پولیپ ها شامل توده هایی با رشد غیر طبیعی و خوش خیم هستند که در جداره اعضای بدن قرار می گیرند و یکی از شایع ترین آنها پولیپ روده بزرگ می باشد که بسته به نوع و اندازه پولیپ پزشک متخصص مراحل درمانی بعدی را انجام خواهد داد در ادامه به بررسی انواع پولیپ روده خواهیم پرداخت .

شایع ترین پولیپ ها در بدن انسان کدامند

پولیپ های شایعی که شاید شنیده باشید شامل پولیپ روده ، معده ، رحم و بینی می باشد که علت های مختلفی درباره ایجاد آن در افراد مختلف مبتلا مطرح می باشد که در ادامه مقاله به اختصار هر یک از آنها را بررسی خواهیم کرد.

پولیپ های شایع بر اساس قرار گیری در اعضا مختلف بدن عبارتند از :

 • روده بزرگ ” کولون “
 • معده
 • رحم
 • بینی

دکتر جان سالتزمن ، دانشیار دانشکده پزشکی هاروارد و مدیر آندوسکوپی در بیمارستان بریگام و زنان در بوستون می گوید : اگر پولیپ ها را در مرحله پیش سرطانی پیدا کنید ، دیگر فرصتی برای رشد و تبدیل شدن به سرطان ندارند .

پولیپ روده بزرگ

پولیپ روده بزرگ اگر چه می تواند در تمام روده باشد اما بیشتر در روده بزرگ “کولون ” شکل می گیرد . این پولیپ را پزشک متخصص بوسیله دستگاه انعطاف پذیری به نام کولونوسکوپ در روده شما جستجو خواهد کرد .

زمان مجدد بررسی پولیپ برداشته شده

بعد از کولونوسکوپی و در صورت پیدا شدن پولیپ در روده اگر اندازه آنها کوچک باشد احتمالا آنها را از بین می برند ، زمان انجام دوباره کولونوسکوپی جهت بررسی مجدد بستگی به نوع و اندازه پولیپ برداشته شده خواهد داشت .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

پولیپ روده معمولا در افراد بالای 50 سال بیشتر شایع می باشد اما اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارید توصیه می شود خیلی زود تر تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید .

در صورت داشتن یکی از موارد ذیل با پزشک متخصص در ارتباط باشید :

 • درد شکم
 • خون در مدفوع
 • تغییری در عادات روده ای که بیش از یک هفته طول می کشد
 • سن فرد 50 سال یا بیشتر باشد

رابطه میان قطر پولیپ و زمان کولونوسکوپی مجدد

اگر در کولونوسکوپی یک یا دو پولیپ به قطر 5 میلیمتر یا کمتر پیدا شد در معرض خطر کمتری هستید و بیشتر افراد احتمالا برای 5 سال یا بیشتر نیاز به پیگیری نخواهند داشت .

پولییپ هایی به قطر 10 میلی متر و یا بیشتر نیاز به بررسی در طول 3 سال آینده و یا کمتر را خواهند داشت . و در صورتیکه هیچ پولیپی در معاینه پیدا نشود احتمالا تا 10 سال آینده نیاز به کولونوسکوپی مجدد نخواهید داشت .

عوامل تاثیرگذار در شکل گیری پولیپ روده بزرگ

پولیپ نتیجه تغییرات ژنتیکی در سلول های پوششی روده بزرگ است که بر چرخه طبیعی سلولها اثر می گذارد . عوامل بسیاری از جمله رژیم غذایی ، سبک زندگی ، سن بالاتر ، جنسیت و ژنتیک یا مسائل ارثی می توانند خطر یا میزان تغییرات را افزایش دهند .

عوامل مهم در سبک زندگی جهت افزایش ریسک به پولیپ عبارتست از :

 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن بیش از حد الکل
 • ورزش نکردن
 • اضافه وزن داشتن
 • خوردن غذاهای فرآوری شده و بیش از حد گوشت قرمز
 • عدم برنامه غذائی گیاهی

سوالات متداول درباره پولیپ روده بزرگ :

انواع پولیپ روده بزرگ کدامند ؟

دو دسته اصلی پولیپ وجود دارد ، غیر نئوپلاستیک و نئوپلاستیک . پولیپ های غیر نئوپلاستیک شامل پولیپ های پلاستیک ، پولیپ های التهابی و پولیپ های هامارتوماتوز هستند. پولیپ های نئوپلاستیک شامل آدنوم و انواع دندانه دار هستند.

نقش عوامل ارثی در شکل گیری پولیپ روده بزرگ ؟

تعداد کمی از افراد ممکن است بر اثر اختلالات ارثی مبتلا به پولیپ روده بزرگ شوند که از آن جمله می توان به پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) ، سندرم گاردنر (نوعی FAP) ، پولیپوز نوجوان ، سندرم لینچ (HNPCC ) و سندرم Peutz-Jeghers اشاره کرد .

آزمایش های رایج نشان دهنده پولیپ روده بزرگ کدامند ؟

پزشک متخصص برای اطمینان حاصل کردن در باره مبتلا شدن یا نشدن روده بزرگ به پولیپ چند آزمایش از جمله معاینه رکتوم دیجیتال ، آزمایش خون پنهان مدفوع ، باریم انما ، سیگموئیدوسکوپی ، کولونوسکوپی و کولونوسکوپی مجازی استفاده می کنند .

چقدر زمان می برد تا یک پولیپ سرطانی شود ؟

جواب این اسوال بستگی به نوع و اندازه پولیپ شما خواهد داشت ، اما پولیپ هایی مانند آدنوماتوز حتی در اندازه های کوچک هم امکان دارد ظزف 3 الی 5 سال به سرطان تبدیل شوند ، تعداد این نوع پولیپ ها که سرطانی می شوند معمولا 1/3 کل پولیپ های آدنوماتوز در بدن خواهد بود .


کارهای بعد از برداشتن پولیپ

مسلما بعد از برداشتن پولیپ باید سبک زندگی را تا حد امکان بهبود داد که شامل برنامه غذائی مناسب ، تحرک لازم ، پرهیز از عوامل پرخطر مانند سیگار کشیدن ، مصرف الکل و دوری و اجتناب از استرس با انجام مراقبه های روزانه که برخی موارد مهم را در ادامه توضیح خواهیم داد .

گوشت کمتری بخورید : طبق تحقیقات انجام شده افرادی که رژیم غذائی با میزان گوشت بالا دارند و در این میان به خصوص کسانی که تمایل زیادی به غذاهای آماده ” فرآوری شده ” و کنسروی دارند درصد ریسک ابتلا به پولیپ بیشتر دیده می شود .

آسپرین : به طور طبیعی در درخت بید یافت می شود و احتمال داده می شود که مصرف آن ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد ، اما شواهد قطعی نیست . اما اگر آسپرین را برای نیاز قلب خود مصرف می کنید ممکن است بخشی از محافظت از روده بزرگ را انجام دهد .

کلسیم : در تحقیقات دیگری نشان داده شده است که ارتباطی میان مصرف غذاهای سرشار از کلسیم و کاهش ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد . اما همانطور که می دانید برای جذب کلسیم به وسیله بدن باید میزان کافی ویتامین D3 در بدن خود داشته باشید تا جذب کلسیم به درستی انجام شود.

پولیپ و اختلالات ارثی

نقش اختلالات ارثی در ایجاد پولیپ

اگر یک بیماری ارثی دارید که باعث رشد بیش از حد پولیپ در روده بزرگ می شود ، باید معاینات مکرر را در بلوغ آغاز کنید . پزشک متخصص بسته به اینکه وضعیت پولیپ احتمال دارد برداشتن روده بزرگ را انجام دهد یا بوسیله کولونوسکوپی های مکرر وضعیت پولیپ ها را تحت کنترل قرار دهد .

برداشتن پولیپ با کولونوسکوپ

پزشک در حین کولونوسکوپی می تواند پولیپ را برطرف کند . این کار بوسیله انتقال جریان الکتریکی از یک حلقه سیم در انتهای کولونوسکوپ انجام می شود . گاهی اوقات نیز عمل باز برای برداشتن پولیپ انجام می شود و اگر سرطانی شده باشد شاید نیاز به برداشتن اطراف پولیپ و یا قسمتی از روده بزرگ هم باشد .

جلوگیری از پولیپ با غذاهای پر فیبر

غذاهایی مانند سبوس گندم که حاوی فیبر می باشند ممکن است در جلوگیری از شکل گیری پولیپ‌های آدنوماتوزدر روده بزرگ موثر باشند .غذاهای پر فیبر با ایجاد توده های بزرگ تر از غذاهای هضم شده در در داخل روده به عنوان عامل تاثیرگذار و مفید در سلامت دستگاه گوارش می باشند .

فیبر در یک رژیم غذائی سالم می تواند در پیسگیری از بیماری قلبی و دیابت کمک کننده باشد . هر چند که از میزان تاثیرگذاری آن در عود مجدد پولیپ های برداشته شده اطلاعات دقیقی وجو ندارد .

منبع
U.S. National Library of MedicineHARVARD MEDICAL SCHOOL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا