خوراکی هاسبزیجاتغذامیوه ها

خواص میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ

میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ حاوی خواص گوناگونی از قبیل آنتی اکسیدان ، ویتامین و مواد معدنی برای بدن می باشند . فواید این نوع غذاهای قرمز رنگ به دلیل پیشگیری از تعدادی بیماریهای گوناگون شناخته شده است .

علت قرمز رنگ بودن برخی میوه ها و سبزیجات

لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی است . رنگدانه ای که در برخی میوه ها و سبزیجات قرمز و صورتی رنگ وجود دارد و با مزایای سلامتی از سلامت قلب گرفته تا محافظت در برابر آفتاب سوختگی و انواع خاصی از سرطان مرتبط است.

غذاهای قرمز از میوه ها مانند هندوانه ، توت فرنگی ، گیلاس ، تمشک ، سیب و گوجه فرنگی می باشند . و سبزیجاتی مانند فلفل قرمز ، پیاز قرمز و کلم قرمز. این غذاهای خوش رنگ و خوش طعم هدایای طبیعت است.

گوجه فرنگی میوه ای با خاصیت و پر استفاده حاوی ویتامین و مواد معدنی از قبیل ویتامین C ، پتاسیم ، ویتامین K1 , فولات ( ویتامین B9 ) می باشد که البته می تواند بین انواع و دوره های نمونه برداری بسیار متفاوت باشد .

این میوه ها و سبزیجات فواید زیادی برای سلامتی دارند زیرا برخی از مواد مغذی از قبیل لیکوپن ، اسید الاژیک ، کوئرستین ، هسپریدین ، ​​فیبر ، ویتامین A و ویتامین C را در خود دارند.

فواید لیکوپن برای بدن انسان

لیکوپن یک کاروتنوئید غیر پروویتامین A است که مسئول رنگ های قرمز تا صورتی است که در گوجه فرنگی ، گریپ فروت صورتی و سایر غذاها دیده می شود. همچنین لیکوپن دارای فواید مهمی از قبیل پیشگیری از برخی بیماریها می باشد .

خواص و فواید لیکوپن که ممکن است در پیشگیری از برخی بیماریها موثر باشد عبارتند از :

  • پیشگیری از سرطان
  • سلامت قلب
  • محافظت از آفتاب سوختگی
  • بهبود بینایی
  • کاهش درد
  • سلامت مغز
  • تقویت استخوانها

البته مطالعات بیشتری برای اثبات دقیق تاثیر خواص این ماده شیمیائی ” با خاصیت آنتی اکسیدانی ” در پیشگیری از انواع بیماریهای ذکر شده باید انجام شود .

خاصیت آنتی اکسیدانی برخی غذاهای قرمز رنگ ( میوه ها و سبزیجات )

آنتی اکسیدان برای محافظت از سلولهای سالم بدن در برابر تخریب بوسیله رادیکالهای آزاد حیاتی می باشد .  عدم تعادل بین فعالیت رادیکال های آزاد و فعالیت آنتی اکسیدانی منجر به وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو خواهد شد که برای بدن پرضرر می باشد .

9 میوه و سبزی پر استفاده قرمز رنگ

در ادامه 9 میوه و سبزی قرمز رنگ را به همراه عکس و توضیحاتی درباره ویتامینها و مواد معدنی تشکیل دهنده هریک را مختصرا شرح خواهیم داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا