هورمون ها

هورمون پاداش و شادی آور دوپامین

دوپامین که به هورمون پاداش نیز معروف است یکی از هورمونهای موثر و تحریک کننده نورونها می باشد . این هورمون از ترکیب آلی خانواده  کاتکولامین ها و فنتیل‌امین‌هاست که نقش حیاتی در بدن و مغز دارد .

نقش دوپامین در بدن

هورمون پاداش دوپامین در بدن نقش پیامرسان عصبی و در خون نقش هورمونی دارد . پیام رسان های عصبی ترکیب شیمیائی ویژه ای می باشند که در بدن تولید می شوند .

تاثیر هورمون دوپامین در بدن عبارت است از :

  • تاثیر دوپامین بر سیستم حرکتی بدن
  • دوپامین و لذت بردن از کارها
  • پیگیری رویاها و آرزوها
  • تمرکز بیشتر با دوپامین
  • تاثیر دوپامین بر ادراک ( درک مسئله )
  • روابط عمومی قوی تر با دوپامین

تاثیر هورمون دوپامین بر رفتارهای اجتماعی

هورمون های زیادی در بدن وجود دارند که برخی از آنها مانند هورمون اندورفین در تسکین درد و احساس سرخوشی در فرد تاثیر ویژه ای دارند اما به یقین می توان گفت که هورمون دوپامین با میزان اثر گذاری بالا در نورون ها یک محرک قوی برای برقراری ارتباط , کنترل احساسات , لذت بردن از زندگی مورد نیاز مغز می باشد .

تاثیر پاداش و شادی در جلوگیری از بیماری پارکینسون

پارکینسون و دوپامین به صورت مستقیم بر روی هم تاثیر گذار می باشند . پارکینسون با اختلال در ترشح دوپامین در مغز باعث ایجاد مشکلاتی مانند اظطراب و افسردگی در فرد مبتلا می شود . و همانطور که پیشتر گفته شد دوپامین با ایجاد حس لذت و شادی درجلوگیری از بیماری های عصبی مانند پارکینسون نقش کلیدی را ایفا می کند .

علائم کمبود دوپامین در بدن

همانقدر که دوپامین تاثیر فراگیر بر روی مغز و بدن ما دارد ، نبود دوپامین به میزان کافی نیز با عث اختلالات شناختی , رفتاری و بروز بیماریهایی عصبی مانند پارکینسون خواهد شد . عدم تمرکز , نداشتن رضایت مندی و لذت از زندگی , کند شدن تحرک از علائم کمبود دوپامین در بدن می باشند .

نوشته های تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا