پزشکی

علائم عفونت ادراری در کودکان نحوه تشخیص و درمان

سرماخوردگی و سایر عفونت های تنفسی در کودکان شایع می باشند اما کودکان هم به عفونت ادراری مبتلا می شوند . گاهی اوقات تشخیص علائم این عفونت در کودکان دشوار است ، از این رو تشخیص و درمان به موقع مهم می باشد .

عفونت ادراری در کودکان می تواند به عفونت جدی تر کلیه و آسیب های دیگر تبدیل شود .عفونت می تواند قسمت های مختلف دستگاه ادراری ، از جمله مثانه (سیستیت) ، کلیه ها (پیلونفریت) و مجرای ادراری ، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج تخلیه می کند ، تحت تاثیر قرار دهد.

عفونت ادراری چیست

عفونت ادراری یک عفونت باکتریایی دستگاه ادراری است . این اتفاق زمانی می افتد که باکتری های پوست یا مدفوع آنها وارد مجاری ادراری شده و تکثیر می شوند که نام دیگر این نوع عفونتUTI می باشد .

علائم و نشانه های UTI در کودکان

علائم عفونت ادراری یا همان UTI در کودکان و نوزادان شاید کمی متفاوت باشد . نوزادان می توانند علائم کلی تری مانند سرگیجه ، علاقه کم به غذا یا تب داشته باشند.

در کودکان بزرگتر ، علائم اغلب واضح است. علائم اصلی عبارتند از: درد در ناحیه زیر شکم ، کمر یا پهلو و نیاز مکرر به ادرار یا ادرار.

سایر علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر است:

  • سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن کودک
  • دفع بوی بد یا ابری
  • نیاز مبرم به رفتن ، و سپس فقط چند قطره ادرار کردن است
  • تب
  • تهوع یا استفراغ
  • اسهال

برخی از کودکان با مثانه یا کلیه خود مشکلی دارند که احتمال ابتلا به UTI را در آنها افزایش می دهد. تنگ شدن مجاری ادراری می تواند جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تکثیر میکروب ها شود.

عارضه ای به نام رفلاکس وزیکوورتل (VUR) می تواند باعث برگشت ادرار از مثانه به حالب و کلیه شود.

VUR در کودکان چیست

رفلاکس وزیکوورترال (VUR) زمانی اتفاق می افتد که جریان ادرار به اشتباه پیش می رود. ادرار به طور معمول یک طرفه جریان می یابد سپس وارد لوله هایی می شود که حالب نامیده می شود و در مثانه ذخیره می شود. هنگام ادرار کردن ، ادرار را از مثانه خارج می کنید.

وقتی VUR دارید ، ادرار در مثانه شما به حالب و کلیه ها برمی گردد. این می تواند باعث عفونت شده و به کلیه های شما آسیب برساند.VUR همچنین می تواند بزرگسالان و کودکان بزرگتر را تحت تاثیر قرار دهد.

عفونتهای ویروسی و باکتریائی در کودکان

عفونتهای ویروسی و باکتریائی 2 عامل مهم تب در کودکان می باشند . میزان تب بالا در کودکان به خصوص در سنین زیر 6 ماه باید جدی گرفته شود .

عفونت ادراری چگونه تشخیص داده می شود

اگر فرزند شما دارای علائم عفونت ادراری است ، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. پزشک نمونه ادرار را گرفته و از نظر وجود باکتری آزمایش می کند.

بیشتر UTI ها در حدود یک هفته برطرف می شوند. برخی از کودکان علائم را برای چند هفته نشان می دهند. اگر علائم فرزند شما پس از 3 روز از شروع مصرف آنتی بیوتیک ها بهبود نیافت یا بدتر شد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان عفونت ادراری در کودکان

آنتی بیوتیک ها ، عمدتا. این داروها باکتری ها را از بین می برند. کودکان معمولاً آنها را بین 3 تا 10 روز مصرف می کنند. پزشک ممکن است پس از اتمام دارو توسط فرزند شما آزمایش ادرار دیگری انجام دهد تا ببیند آیا عفونت برطرف شده است یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام داروهای خود را به پایان رسانده است ، حتی اگر احساس بهتری داشته باشد. توقف زود هنگام می تواند میکروب ها را در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم کرده و باعث عفونت دیگری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا