پزشکی

علت بوی بد دهان چیست

هالیتوز یا همان بوی بد دهان که ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذائی و یا در ابتدای صبح بعد از بیدار شدن از خواب تجربه کرده باشید و همچنین اگرمبتلا به عفونت دهانی ناشی پوسیدگی دندان شده باشید و علت های دیگری در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد .

عوامل تاثیرگذار در بوی بد دهان

بوی بد دهان از عوامل مختلفی می تواند تاثیر پذیرفته باشد که در این میان برخی از عاملهای رایج داخل و خارج از دهان را بررسی خواهیم کرد که به طور مستقیم زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد و برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی خواهند داشت .

عوامل تاثیرگذار در ایجاد هالیتوز یا بوی بد دهان عبارتند از :

 • با کتری های موجود در دندان
 • بیماریهای لثه مانند التهاب لثه
 • خشکی دهان
 • پریودنتیت
 • التهاب لوزه
 • عفونت های تنفسی مانند سینوزیت
 • برخی بیماریهای دستگاه گوارش
 • بیماریهای پیشرفته کبدی یا کلیوی
 • دیابت کنترل نشده

تاثیر خشکی دهان درهالیتوز

بزاق ذراتی را که باعث بوی بد دهان می شوند را پاکسازی می کند خشکی دهان وضعیتی است که بزاق کاهش پیدا کند و به طور طبیعی درهنگام خواب اتفاق می افتد و اگر در خواب دهان باز باشد این وضعیت بدتر می شود ، البته برخی از داروها نیز می توانند منجر به خشکی در دهان شوند .

سوالات متداول درباره بوی بد دهان یا هالیتوز :

علت اصلی بوی بد دهان چیست ؟

از مهمترین علت های بوی بد دهان می توان به عفونت دهانی و پوسیدگی دندان ، باکتری ، عفونت های تنفسی ، مشکلات دستگاه گوارش ، بیماریهای پیشرفته کبدی و کلیوی ، لوزه سوم به خصوص در کودکان ، ریفلاکس معده ، دیابت کنترل نشده و خشکی دهان اشاره کرد .

علت بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان چیست ؟

عوامل ایجاد بوی بد دهان در کودکان و بزرگسالان در بسیاری از موارد یکی می باشند و به طور مثال لوزه سوم وظیفه دفاع از سیستم ایمنی بدن را داشته و تقریبا مشابه غدد لنفاوی در بدن عمل می کند . این لوزه در کودکان بزرگتر از بزرگسالان می باشد و به همین دلیل در دوران کودکی  التهاب آدنوئید و بزرگ شدن ناگهانی آن معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود .

علت بوی بد دهان در نوزلدان و کودکان چیست ؟

از علت های اصلی بوی بد دهان در نوزادان و کودکان می توان به وجود شی خارجی و همچنین لوزه سوم اشاره کرد .


باکتری استرپتوکوک موتانس و پوسیدگی دندان

باکتری که قبل از رویش دندان نوزاد تا بزرگسالی می تواند در دهان شما وجود داشته باشد ، وقتی شیرینی می خورید استرپتوکوک موتانس قند موجود بر روی دندان های شما را به اسید تبدیل می کند و همین اتفاق در صورت بهداشت ضعیف دهان علت پوسیدگی دندان ها خواهد شد .

بوی بد دهان و شبه هالیتوز

علت بوی بد دهان در کودکان

ترس از بوی بد دهان یا شبه هالیتوز زمانی اتفاق می افتد که این افراد با وجود اینکه نفسشان از نظر عادی خوب است و علی رغم تائید پزشک همچنان تصور کنند که دهانشان بوی بد می دهد که در این صورت توصیه می شود از گفنگو با یک درمانگر یا روانپزشک که در این زمینه تخصص دارند سود ببرند .

عوامل تاثیرگذار در خوشبویی و رفع بوی بد دهان

 • دندان های خود را حداقل دو بار در روز ، بعد از غذا ، با یک خمیر دندان حاوی فلورید مسواک بزنید.
 • از استعمال دخانیات پرهیز نمائید .
 • قبل از خواب با دهانشویه بدون الکل بشویید و غرغره کنید.
 • نوشیدن مایعات به میزان کافی در طول روز جهت جلوگیری از خشکی دهان .
 • مراجعه و ویزیت بوسیله دندانپزشک به صورت دوره ای

فراموش نکنید که در بسیاری موارد علت بوی بد دهان افراد مربوط به مشکلات دندان می شود به همین جهت ویزیت دوره ای بوسیله متخصص دندانپزشکی جهت جلوگیری از عفونت و یا پوسیدگی که خود از عوامل موثر در شکل گیری بوی بد دهان می باشند ضروری می نماید .

درمان بوی بد دهان

اگر مواردی که پیشتر عنوان کردیم در رفع هالیتوز شما موثر نبود اقدامات بعدی می تواند شامل ویزیت شدن بوسیله یک متخصص تغذیه ، گوارش ، دندانپزشک ، متخصص گوش و حلق و بینی و اختلالات غدد بزاقی مراجعه نموده تارفع کامل نشانه های بوی بد دهان پیگیری نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا