پوست و مو و زیبایی

بخور اکالیپتوس

بخور اکالیپتوس و فواید آن

اکالیپتوس از گیاهان تیره موردی ها و بومی قاره استرالیا است.  ساکنان استرالیا از برگ هایاکالیپتوس برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می کردند. آنها برای رفع تشنگی در مواقع ضروری از ریشه های اکالیپتوس که دارای آب ذخیره می باشد استفاده می کردند. اکالیپتوس غذای اصلی موجود در وعده غذایی خرس های کوالا می باشد. اکالیپتوس دارای گونه های متعددی از گیاه زینتی تا گیاه درمانی است. امروزه این گیاه در سراسر جهان کشت می شود.

اکایپتوس به چه شکلی در بازار موجود است

گیاه اکالیپتوس به شکل های روغن مایع اساسی، پماد، برگ خام و چای قابل عرضه در بازار می باشد. فراورده های شیمیایی و دارویی آن نیز  کاربردهایی زیادی در صنعت دارو دارند. انواع شربت ها، مایعات تبخیر کننده، روغن های ماالیدنی، انواع خمیر دندان و دهان شویه از ترکیبات اکالیپتوس می باشند.

تهیه بخور اکالیپتوس

از بخور اکالیپتوس برای درمان بیماری هایی از جمله سینوزیت یا برای شفافیت پوست استفاده می شود. به صورت سنتی بخور اکالیپتوس را می توان با قرار دادن مقداری از این گیاه در ظرف آب جوش تهیه کرد. سپس حوله یا پتویی نازک بر سر می گذارند و بخارات آن را از راه بینی تنفس می کنند. توصیه می شود افراد دچار بیماری های تنفسی یا آسم از این روش استفاده نکنند. استفاده از دستگاههای بخور روش بهتر و جدیدتری است که امروزه استفاده می شود.

تاثیر بخور اکالیپتوس بر سینوزیت

اکالیپتوس دارای خواص ضدعفونی و ضد میکروبی فراوانی است. از گیاه اکالیپتوس به عنوان یک داروی ضد احتقان نام می برند. این گیاه باز کننده بینی است. افراد دچار بیماری سینوزیت از گرفتگی بینی شکایت مداوم دارند. گیاه اکالیپتوس می تواند با باز کردن راه بینی به این افراد کمک زیادی کند. البته اکالیپتوس را نمی توان به عنوان یک راه درمانی سینوزیت در نظر گرفت ولی می تواند سر دردهای ناشی از سنوزیت را کاهش دهد. اکالیپتوس موجب کاهش میکروب در سینوس ها می شود و امروز از ترکیبات آن در آدامس ها استفاده می شود.

خواص بخور اکالیپتوس

  • اکالیپتوس دارای خواص بی نظیری است که در ادامه به بررسی مهم ترین خواص این گیاه می پردازیم:
  • برای ضدعفونی کردن مجاری تنفسی و التهاب غشا
  • استفاده از بخور اکالیپتوس برای درمان التهاب سینه، ریه ها،بینی و گلو
  • از بین برنده برخی از گونه های قارچ و باکتری
  • موثر در درمان برونشیت های ساده و یا عفونت همراه با خلط
  • اثرات ضد میکروبی قوی
  • استفاده برای خوشبو کردن محیط

مصرف اکالیپتوس در دوران بارداری و کودکان

استفاده از بخور یا محلول اکالیپتوس در دوران بارداری توصیه نمی شود. مصرف اکالیپتوس می تواند باعث افزایش فشار خون و تاثیر مضر بر بارداری شود.مصرف بیش از حد اکالیپتوس می تواند باعث ایجاد ورم های گوارشی، کلیه، پیدایش خون در ادرار و گاهی خفگی و مرگ شود. زنان باردار در صورت مشورت با پزشک می توانند به صورت محدود از روغن اکالیپتوس استفاده کنند ولی مصرف داخلی و خوراکی این دارو در دوران بارداری منع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید