پزشکیغذا

هسپریدین یک ماده شیمیایی گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

هسپریدین یک بیوفلاونوئید است ، نوعی رنگدانه گیاهی با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد . این ماده شیمیائی گیاهی در بهبود عملکرد رگهای خونی موثر است .

هسپریدین در چه خوراکی هایی یافت می شود

هسپریدین در میوه های مرکبات مانند پرتقال ، گریپ فروت ، لیمو و نارنگی وجود دارد که به صورت مکمل نیز موجود است. این ماده با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در پیشگیری از بسیاری از بیماریهای مزمن موثر می باشد .

خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان ترکیباتی هستند که در بدن مانع از اکسیداسیون می شوند .

رادیکالهای آزاد در نتیجه اکسیداسیون که یک واکنش شیمیایئ می باشد تولید می شود و در نهایت ممکن است به سلولهای سالم بدن انسان و به طور کل جانداران آسیب جدی وارد کند .

از سوی دیگر التهاب طولانی مدت در بدن می تواند منجر به بیماریهای مزمن شود . که این ماده شیمیائی گیاهی با خاصیت ضد التهابی می تواند در پیشگیری و درمان انواع التهاب موثر باشد .

انواع خواص درمانی هسپریدین که ممکن است موثر باشدعبارتست از :

  • آلرژی
  • بواسیر
  • فشار خون بالا
  • گرگرفتگی
  • تب یونجه
  • سینوزیت
  • علائم مرتبط با تغییرات یائسگی
  • سندرم قبل از قاعدگی
  • رگهای واریسی

گفته می شود که هسپریدین گردش خون را بهبود می بخشد ، التهاب را کاهش می دهد و به مبارزه با سرطان کمک می کند . در مجموع غذاهای حاوی آنتی اکسیدان برای حفظ جوانی پوست و پیشگیری از بیماریهای مزمن برای بدن حیاتی می باشند .

هسپریدین کمک کننده برای درمان بواسیر

همانطور که پیش تر گفته شد هسپریدین می تواند در عمکرد صحیح رگهای خونی موثر باشد . از این رو طبق تحقیقات صورت گرفته اثر درمانی آن بر روی کسانی که بواسیر دارند به اثبات رسیده است هرچند شاید نیاز به تحقیقات بیشتر نیز باشد.

در مطالعه 2015 در تکنیک های Coloproctology ، مکمل حاوی ترکیبی از بیوفلاونوئیدها (هسپریدین ، ​​دیوسمین و تروکسروتین) برای کمک به درمان بواسیر یافت شد. برای این مطالعه ، 134 فرد مبتلا به بواسیر حاد یا با ترکیب هسپریدین-دیوسمین-تکروسروتین یا دارونما به مدت 12 روز تحت درمان قرار گرفتند.

در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند ، افرادی که از بیوفلاونوئید استفاده می کردند کاهش قابل توجهی در درد و خونریزی داشتند. نسبت افرادی که ادامه تورم و ترومبوز را گزارش کردند نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت. بعد از شش روز ، مقدار داروی خوراکی درد مورد نیاز افرادی که بیوفلاونوئید مصرف می کنند نیز کمتر بود


سلامت قلب

مصرف منظم هسپریدین ممکن است فشار خون را کاهش داده و عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشد . و همین امر باعث بهبود عمکرد قلب و سلامت آن می شود .

مکمل های هسپریدین

هسپریدین در برخی میوه های مرکبات و هم به صورت مکمل موجود می باشد . اما باید دقت شود که مصرف مکمل این ماده شیمیائی گیاهی که ممکن است بر لخته شدن خون تاثیر داشته باشد برای برخی افراد عوارض جدی داشته باشد .

تحقیقات بالینی نشان می دهد که این ماده شیمیائی گیاهی ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد و خطر خونریزی را افزایش دهد. افرادی که از داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت استفاده می کنند و کسانی که دارای اختلالات خونریزی هستند نباید از هسپریدین استفاده کنند.

علاوه بر این ، ایمنی بسیاری از مکمل ها در زنان باردار ، مادران شیرده ، کودکان و کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند یا از داروها استفاده می کنند ثابت نشده است.

خواص درمانی هسپریدین هسپریدین

هسپریدین برای درمان گردش خون ضعیف ، بواسیر برای زخم های ناشی از گردش خون ضعیف در ترکیب با مواد دیگر می تواند موثر باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا