پزشکیغذا

هسپریدین یک ماده شیمیایی گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

هسپریدین یک بیوفلاونوئید است ، نوعی رنگدانه گیاهی با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد . این ماده شیمیائی گیاهی در بهبود عملکرد رگهای خونی موثر است .

هسپریدین در چه خوراکی هایی یافت می شود

هسپریدین در میوه های مرکبات مانند پرتقال ، گریپ فروت ، لیمو و نارنگی وجود دارد که به صورت مکمل نیز موجود است. این ماده با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در پیشگیری از بسیاری از بیماریهای مزمن موثر می باشد .

خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان ترکیباتی هستند که در بدن مانع از اکسیداسیون می شوند .

رادیکالهای آزاد در نتیجه اکسیداسیون که یک واکنش شیمیایئ می باشد تولید می شود و در نهایت ممکن است به سلولهای سالم بدن انسان و به طور کل جانداران آسیب جدی وارد کند .

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف هسپریدین و دیوسمین علائم بواسیر مقعدی را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است از بازگشت هموروئید پس از بهبودی جلوگیری کند و در بدتر شدن هموروئید در شرایط اضطراری کمک کند.

از سوی دیگر التهاب طولانی مدت در بدن می تواند منجر به بیماریهای مزمن شود . که این ماده شیمیائی گیاهی با خاصیت ضد التهابی می تواند در پیشگیری و درمان انواع التهاب موثر باشد .

انواع خواص درمانی هسپریدین که ممکن است موثر باشدعبارتست از :

  • آلرژی
  • بواسیر
  • فشار خون بالا
  • گرگرفتگی
  • تب یونجه
  • سینوزیت
  • علائم مرتبط با تغییرات یائسگی
  • سندرم قبل از قاعدگی
  • رگهای واریسی

گفته می شود که هسپریدین گردش خون را بهبود می بخشد ، التهاب را کاهش می دهد و به مبارزه با سرطان کمک می کند . در مجموع غذاهای حاوی آنتی اکسیدان برای حفظ جوانی پوست و پیشگیری از بیماریهای مزمن برای بدن حیاتی می باشند .

هسپریدین کمک کننده برای درمان بواسیر

همانطور که پیش تر گفته شد هسپریدین می تواند در عمکرد صحیح رگهای خونی موثر باشد . از این رو طبق تحقیقات صورت گرفته اثر درمانی آن بر روی کسانی که بواسیر دارند به اثبات رسیده است هرچند شاید نیاز به تحقیقات بیشتر نیز باشد.

در مطالعه 2015 در تکنیک های Coloproctology ، مکمل حاوی ترکیبی از بیوفلاونوئیدها (هسپریدین ، ​​دیوسمین و تروکسروتین) برای کمک به درمان بواسیر یافت شد. برای این مطالعه ، 134 فرد مبتلا به بواسیر حاد یا با ترکیب هسپریدین-دیوسمین-تکروسروتین یا دارونما به مدت 12 روز تحت درمان قرار گرفتند.

در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند ، افرادی که از بیوفلاونوئید استفاده می کردند کاهش قابل توجهی در درد و خونریزی داشتند. نسبت افرادی که ادامه تورم و ترومبوز را گزارش کردند نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت. بعد از شش روز ، مقدار داروی خوراکی درد مورد نیاز افرادی که بیوفلاونوئید مصرف می کنند نیز کمتر بود


سلامت قلب

مصرف منظم هسپریدین ممکن است فشار خون را کاهش داده و عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشد . و همین امر باعث بهبود عمکرد قلب و سلامت آن می شود .

سلامت شناختی

بر اساس یک مطالعه کوچک که در مجله American of Clinical Nutrition در سال 2015 منتشر شد ، مصرف 100٪ آب پرتقال ، که به طور طبیعی غنی از بیوفلاونوئید است ، می تواند برای عملکرد شناختی مفید باشد. عملکرد شناختی پس از هشت هفته مصرف خالص به طور قابل توجهی بهتر بود.

تاثیر هسپریدین در درمان هموروئید

در مطالعه ای در سال 2015 در Techniques in Coloproctology ، مکمل حاوی ترکیبی از بیوفلاونوئیدها (هسپریدین ، دیوسمین و تروکسروتین) به درمان هموروئید کمک کرد.

برای مطالعه ، 134 نفر مبتلا به بواسیر حاد با ترکیب هسپریدین-دیوسمین-تروکسروتین یا دارونما به مدت 12 روز تحت درمان قرار گرفتند.

در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کردند ، افرادی که بیوفلاونوئیدها را مصرف کردند کاهش قابل توجهی در درد و خونریزی داشتند. نسبت افرادی که تداوم تورم و ترومبوز را گزارش کرده اند نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

پس از شش روز ، میزان داروهای ضد درد دهان مورد نیاز افرادی که از بیوفلاونوئیدها استفاده می کردند نیز کمتر بود .

مکمل های هسپریدین

هسپریدین در برخی میوه های مرکبات و هم به صورت مکمل موجود می باشد . اما باید دقت شود که مصرف مکمل این ماده شیمیائی گیاهی که ممکن است بر لخته شدن خون تاثیر داشته باشد برای برخی افراد عوارض جدی داشته باشد .

تحقیقات بالینی نشان می دهد که این ماده شیمیائی گیاهی ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد و خطر خونریزی را افزایش دهد. افرادی که از داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت استفاده می کنند و کسانی که دارای اختلالات خونریزی هستند نباید از هسپریدین استفاده کنند.

علاوه بر این ، ایمنی بسیاری از مکمل ها در زنان باردار ، مادران شیرده ، کودکان و کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند یا از داروها استفاده می کنند ثابت نشده است.

خواص درمانی هسپریدین

هسپریدین برای درمان گردش خون ضعیف ، بواسیر برای زخم های ناشی از گردش خون ضعیف در ترکیب با مواد دیگر می تواند موثر باشد .

تاثیر هسپریدین در بهبود زخم پای وریدی

به نظر می رسد مصرف یک محصول خاص حاوی هسپریدین و دیوسمین به صورت خوراکی به مدت 2 ماه ، در صورت استفاده از پانسمان های فشاری ،باعث بهبود زخم های کوچک وریدی می شود.

هسپریسدین در چه مواردی بی تاثیر است

اگر از هسپریدین برای کاهش وزن و بهبود سطح کلسترول استفاده می کنید ، احتمالا بی تاثیر است .اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف هسپریدین سطح کلسترول را بهبود نمی بخشد.

و برخی برخی تحقیقات دیگر هم نشان می دهد که مصرف گلوکوزیل هسپریدین به مدت 12 هفته باعث کاهش وزن بدن در افرادی نمی شود که کمی اضافه وزن دارند.

عوارض جانبی هسپریدین

مصرف هسپریدین ( در صورت استفاده بلند مدت ) دارای عوارض جانبی بسیار کمی می باشد . عوارض جانبی شامل درد و ناراحتی معده ، اسهال و سردرد می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا