روانپزشکیروانشناسی

علائم و عوارض ترس از آینده و اتفاقاتی که رقم خواهد خورد

ترس از آینده فوبیای اضطرابی است که در صورت مهار نشدن عوارض جدی در پی خواهد داشت . در این مقاله، علائم رایج افرادی که در معرض خطر هستند و اینکه چگونه می توانند بر ترس خود غلبه کنند را بررسی خواهیم کرد.

ریشه ترس چیست

ریشه ترس را باید در زمانهای دور جستجو کرد . در عصری که انسانها بدون امکانات اولیه مجبور بودند در سرزمینهای وحشی زندگی کنند ، در تاریکی شب نگران حیوانات و موجوداتی باشند که شاید بعضی از آنها حتی وجود خارجی هم نداشتند .

برای اثبات این موضوع می توان به شکل هایی که انسانهای ابتدائی بر روی سنگها ایجاد کرده اند اشاره کرد . تصاویری بعضا دقیق از حیوانات ترسناک و در برخی موارد هم از چیزهایی غیر واقعی که بیشتر در غارها نقش بسته اند . اما زندگی مدرن امروزی نیز در هیاهوی رقابتهای تنگاتنگ بوسیله ابزارهای مدرن جهت زندگی بهتر ، با خود چالشهایی را نیزبه همراه داشته است که یکی از آنها ترس و اضطراب پیش بینی آینده است .

علائم ترس از آینده چیست

ترس از آینده اگر به صورت روزمره و مزمن تبدیل شود ، دارای علائم مشخصی خواهد بود .علائمی که از خواب و عملکرد روزانه شما را و علاقه شما به سرگرمی ها و اتفاقاتی که پیشتر انگیزه شما را بالاتر می برد تحت تاثیر قرار خواهد داد . برخی از این علائم عبارتند از :

 • مشکل در تمرکز
 • تغییر در احساسات و خلق و خوی
 • بی حسی عاطفی
 • تنش و درد عضلانی
 • مشکلات خواب
 • حالت تهوع و از دست دادن اشتها

ترس و اضطراب و مشکلات خواب

ترس مزمن به خصوص در بلند مدت با خود استرس را به همراه خواهد داشت و دقیقا در همین زمان که ذهن شما درگیر باورهای خوفناک در باره مسائل پیش رواست ، مشکلات خواب نیز به آنها اضافه خواهد شد .

مشکلات خواب ممکن است با بی خوابی ، کم خوابی و خواب نه چندان عمیق همراه باشد . همچنین طبق مطالعات انجام شده خواب ضعیف عملکرد هورمون ها را دچار اختلال می کنند و این اتفاق می تواند به یک چرخه معیوب در چرخه خواب و بیداری و ایجاد رفتارهای نامتعارف در فرد شود .

کم خوابی و اختلال در عملکرد هورمون ها

کم خوابی ممکن است باعث چاقی و افزایش وزن ، همچنین اختلال در عملکرد هورمون ها شود و همینطور بالعکس مشکلاتی که در عملکرد هورمون ها ایجاد می شود ؛می تواند نهایتا باعث کاهش کیفیت خواب شود .

محدودیت خواب منجر به تغییرات متابولیک و غدد درون ریز، از جمله کاهش تحمل گلوکز، کاهش حساسیت به انسولین، افزایش غلظت کورتیزول در شب، افزایش سطوح گرلین می شود .

کم خوابی و اختلال هورمونی در زنان

کم خوابی با ایجاد اختلال در میزان سطوح هورمون ها و عملکرد انها در بدن بویژه در برخی موارد زنان را آسیب پذیرتر می نماید .

به طور مثال در طول چرخه قاعدگی ، و همچنین بعد از بارداری ، و به ویژه در زمان یائسگی ; زنان ممکن است در برابر مشکلات خواب آسیب پذیرتر باشند.

Tristi Muir، MD، مدیر مرکز سلامت و کنترل خودداری لگن و دانشیار زنان و زایمان در دانشگاه تگزاس می گوید: «از دست دادن هورمون ها، به ویژه استروژن، تأثیر زیادی دارد و کیفیت خواب ما تحت تأثیر قرار می گیرد. شعبه پزشکی در گالوستون مدت‌ها قبل از یائسگی واقعی، سطوح استروژن کاهش می‌یابد.» او اضافه می‌کند که گرگرفتگی و تحریک‌پذیری می‌تواند در طول یک دهه قبل از شروع یائسگی ادامه یابد.

هورمون های موثر در چرخه خواب و بیداری

بسیاری از هورمونهای به شکل مستقیم و غیر مستقیم باعث تنظیم چرخه خواب و بیداری می شوند . در این میان دو هورمون ملاتونین و دوپامین نقش پر رنگ تری را ایفا می کنند.

هورمون ملاتونین به هنگام تاریکی بیشتر در بدن ترشح می شود و به خواب راحت تر کمک می نماید . هورمون دوپامین به خصوص در هنگام صبح و طلوع آفتاب زمانیکه ملاتونین بدن به پائین ترین میزان خود می رسد افزایش می یابد و به تشاط و انگیزه شروع یک روز خوب کمک شایانی می نماید . به همین دلیل است که این دو هورمون را برای خواب بهتر و در زمان بیداری صبحگاه موثر تر می دانند .

اضطراب مزمن چیست

اگر شما به مدت طولانی دچار فوبیا و ترس شدید باشید ، ممکن است اضطراب مزمن را نیز تجربه نمائید . در حقیقت میان کلمه ترس و استرس مزمن ، ارتباط نزدیکی وجود دارد .

عوارض ترس از آینده چیست

ترس ، نگرانی و یا اضطراب پیش بینی آینده به عنوان یک معیار برای تشخیص سلامت روان نیست . اما می تواند به عنوان یک علامت اختلال اضطراب فراگیر ظاهر شود . نگرانی از آینده به خصوص در بلند مدت عوارضی را در پی خواهد داشت که عبارتند از :

 • تحریک پذیری
 • اضطراب ( در بلند مدت اضطراب مزمن )
 • افسردگی
 • سردرد
 • بیخوابی

موارد ذکر شده از شناخته ترین عوارض اضطراب مزمن پیش بینی آینده می باشند . که در صورت ادامه دار بودن زنجیره ای از بحرانهای روحی و اختلالات جسمی را در پی خواهند داشت .

هورمون کورتیزول و استرس مزمن

کورتیزول یکی از هورمون های طبیعی در بدن به هنگام یک اتفاق مضطرب کننده و رعب آور می باشد . ترشح میزان طبیعی این هورمون سبب می شود که فرد به هنگام ترس واکنش مناسبی را انجام دهد و با قدرت بیشتری از صحنه اتفاق بگریزد .

یکی از عوارض ترشح بالای هورمون کورتیزول در بدن افزایش رادیکالهای آزاد می باشد . ادامه این وضعیت در بلند مدت می تواند منجر به وضعیتی به نام اکسیداسیون در بدن شود که همزمان زیبایی و توان جسمی شما را هدف قرار خواهد داد ، که بروز بیماری های مزمن یکی از نتایج آن می باشد .

استرس مزمن و رادیکالهای آزاد

استرس مزمن باعث افزایش رادیکالهای آزاد در بدن می شود . و این اتفاق باعث ایجاد وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو در بدن خواهد شد ، که پیری زودرس یکی از عوارض بلند مدت آن خواهد بود .

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان

برای جلوگیری از آسیب سلولهای سالم به وسیله رادیکالهای آزاد غذاهای حاوی آنتی اکسیدان مصرف کنید . آنتی اکسیدان های ریز مغذی (ویتامین ها) ویتامین E (α- توکوفرول) ، ویتامین C (اسید اسکوربیک) و B- کاروتن هستند که بدن قادر به تولید آنها نیست و به همین سبب باید در یک رژیم غذائی آنها را دریافت کنید .

راههای کنترل و درمان ترس یا فوبیای پیش بینی آینده

راههای مختلفی برای کنترل ترس شدید و استرس مزمن وجود دارد . اما توصیه می شود که با مشاوره با پزشک متخصص ، روانشناس و یا یک روانپزشک مراحل مدیریت و درمان این اختلالات انجام شود . اگر جهت مشاوره با چند پزشک متخصص توصیه کردیم ، به این دلیل است که در بلند مدت در صورت مزمن شدن این اختلال شاید نیاز به چند پزشک و یا مشاور درمانی در زمینه های مختلف داشته باشید .

 • یوگا
 • مدیتیشن
 • مشاوره با درمانگر
 • صحبت با یک دوست معتمد و صمیمی
 • استفاده از مکمل های هورمونی ( با تجویز پزشک )
 • پیاده روی
 • نوشیدن قهوه
 • تماشای یک فیلم خنده دار
 • خواندن کتاب و رمان
 • دوری از اخبار و حوادث تلخ ( به خصوص در شبکه های اجتماعی )

در برنامه ریزی های خود متعهد شوید که روزانه 1 یا 2 فعالیت شادی آور داشته باشید . رفتار نشاط آور باعث تحریک هورمون دوپامین خواهد شد ، توصیه می کنیم کهتنظیم بودن این هورمون را بسیار جدی بگیرید .

مکمل های ملاتونین و دوپامین

مکمل های ملاتونین و دوپامین به ترتیب برای کمک به خواب راحت و حس شادی آور مورد استفاده قرار می گیرند . اما نکته حائز اهمیت دوز مصرفی آنها می باشد که با مشورت و توصیه پزشک متخصص باید مورد استفاده قرار گیرد ، در غیر اینصورت می توانند عوارض جانبی برای فرد به همراه داشته باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا