پزشکی

سمعک نامرئی یا IIC که کاملا در داخل مجرای گوش قرار می گیرد چیست

سمعک IIC کاملا در داخل مجرای گوش قرار می گیرد که به نام سمعک نامرئی شناخته می شود توسط چند کمپانی برند عرضه می شود . در ادامه این محصول کمک شنیداری به اصطلاح نامرئی را بررسی خواهیم کرد .

سمعک نامرئی چیست

سمعک نامرئی کاملا در داخل مجرای گوش و نزدیک به پرده قرار می گیرد و این باعث می شود صدا طبیعی تر به گوش های شما برسد سمعک های IIC و داخل مجرای گوش دارای مزایا و معایبی می باشند .

بهترین برندهای سمعک های IIC کدامند

بهترین سمعک هایی که داخل مجرای گوش قرار می گیرند ، توسط چند برند معروف در دنیا تولید می شوند که عبارتند از :

 • کمپانی اتیکن
 • ویدکس
 • فوناک
 • ریساند
 • برنافون
 • استارکی
 • بلتون
 • یونیترون
 • زیمنس

تمامی سمعک های IIC تولید شده از سال 2020 به بعد دارای قطعات مقاوم در برابر رطوبت و گردو غبار می باشند .

مزایای سمعک نامرئی

مهمترین مزیت سمعک نامرئی رضایت مندی کاربر سمعک می باشد . البته این رضایت مندی تنها به دید نشدن این محصول نیست و مربوط به ویژگی های کاربردی آن نیز می باشد که عبارتند از :

 • یافتن مکان صدا یا مکان یابی
 • کیفیت بالای صدا
 • فیدبک کمتر سمعک نامرئی
 • کاهش اثر انسداد گوش
 • اندازه کوچک، قدرت بالا

تمامی موارد گفته شده از امتیازات سمعک های IIC می باشد ، و اگر شما دچاردرجات شنوایی کم ، متوسط و متوسط رو به شدید باشید و دارای مجرای گوش بزرگی باشید به طور بالقوه کاندید مناسبی برای این نوع محصول می باشید .

انواع سمعک های داخل گوشی

سمعک هاب داخل گوشی به 3 دسته ITC ، CIC و IIC تقسیم بندی می شوند . در این میان ( invisible in the channel ) IIC بسته به اندازه مناسب مجرای گوش کاربر سمعک می تواند تا حدود زیادی از دید پنهان باشد .

سمعک های داخل گوشی می توانند مستعد تجمع جرم باشند . جرم ، موم یا واکس گوش واژه های مختلفی است که استفاده می شود ، و در صورت انباشت زیاد در کانال گوش می تواند موجب ایجاد وزوز ، کم شنوایی و یا غفونت گوش شود .

سمعک های کاملا در داخل مجرای گوش شاید برای همه افراد مناسب نباشند ، از این رو قبل از تصمیم درباره انتخاب این محصول میزان شنوایی و گوش های شما باید بوسیله یک شوایی شناس مورد ارزیابی قرار بگیرد .

عکس سمعک نامرئی
عکسی از قرار گیری سمعک نامرئی در داخل مجرای گوش .

گرفتگی و کیپی گوش و محدودیت استفاده از سمعک های IIC

گرفتگی و کیپی گوش یکی از دلایل محدودیت استفاده از سمعک های IIC می باشد . اگر دچار این مشکل هستید احتمالا شنوایی شناس شمارا به یک متخصص ENT گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد داد تا دلیل آن را بررسی نماید .

اگر مشکل انسداد گوش شما به دلیل جرم گوش ، عفونت و بیماریهای مانند سینوزیت باشد به درمان آن خواهد پرداخت . اما اگر این گرفتگی به دلیل آسیب به عصب شنوایی و به طور مثال بیماری منییر باشد مجددا جهت یافتن بهترین راهکار ( انتخاب بهترین وسایل کمک شنیداری ) بوسیله شنوایی شناس پیگیری انجام خواهد شد .

معایب سمعک نامرئی چیست

سمعک IIC به دلیل اینکه اندازه کوچک و مکان قرار گیری آن در داخل گوش شاید برای همه افراد مناسب نباشد . و بعضی از این موارد به دلیل شرایطی است که افراد مختلف دارند که برخی از این معایب عبارتند از :

 • بیماران با عفونت گوش مداوم و یا ترشح جرم گوش
 • کاهش عمر باتری
 • محدودیت تجویز در افراد با سابقه جراحی گوش
 • مشکلات تجویز برای کودکان
 • محدوده کم شنوایی ملایم تا متوسط رو به شدید

البته باید در نظر داشته باشیم که در سالهای اخیر با استفاده از تکنولوژی نانو تغییرات عمده ای در طراحی ، اندازه و مقاومت قطعات سمعک های نامرئی ایجاد شده است . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سمعک IIC دیجیتال هوشمند سازی شده و مقاوم در برابر رطوبت و گردو غبار مقاله مرتبط جامع و کامل سمعک نامرئی IIC در سایت کلینیک سمعک سایه بخوانید .

تنمظیم سمعک iic چگونه است

تنمظیم سمعک iic بدون دخالت دست می باشد . صدای محیط هوشمندانه پردازش شده و در نهایت صدای گوینده و مخاطب شما با کیفیت بالاتر و با حذف نویز به گوش شما می رسد .

بررسی بهترین سمعک نامرئی از برندهای معتبر جهانی

توصیه می شود تهیه سمعک های نامرئی را از برندهای معتبر بازار انجام دهید . در این میان کمپانی های مختلفی وجود دارند که در نوآوری درزمینه هوشمندسازی سمعک ها رقابت تنگاتنگی با هم دارند .

بهترین کمپانی های تولید کننده سمعک های IIC و داخل مجرای گوش عبارتند از :

 • فوناک ( Phonak )
 • اتیکن ( Oticon )
 • ریساند ( ReSound )
 • ویدکس ( Widex )
 • یونیترون ( Unitron )
 • استارکی ( Starkey )
 • بلتون ( Beltone )
 • برنافون ( Bernafon )
 • زیمنس ( Signia /Siemens )

سمعک ITE ، CIC و IIC در داخل گوش قرار می گیرند .تنهای سمعک IIC می باشد که به طور کامل در خم دوم کنال مجرای گوش قرار می گیرد ، البته میزان مخفی بدون آن کاملا بستگی به بزرگی مجرای گوش شما خواهد داشت .

سمعک کاملا داخل مجرای گوش Lyric

سمعک کاملا داخل مجرای گوش Lyric با صدایی واضح محصولی از فوناک می باشد . این کمپانی ادعا دارد که این محصول با آناتومی گوش هر فردی کاملا تطابق دارد . و در زمان ورزش کردن ، خوابیدن و دوش گرفتن به راحتی می توانید استفاده نمائید .


سمعک نامرئی بلتون

Beltone micro-Invisa™ یکی از کوچکترین سمعک های دنیا می باشد . کمپانی بلتون اعلام کرده است که این محصول به اندازه یک تمشک می باشد ، به صورت سفارشی و کاملا پنهان در گوش می باشد .

سمعک نامرئی Micro Invisa بلتون

سمعک نامرئی Micro Invisa شرکت بلتون با طراحی دقیق با آناتومی گوش هر فرد می باشد . حداکثر راحتی، آکوستیک فوق‌العاده، و تجربه شنیداری برتر را دریافت می‌کنید. .

 • Beltone micro-Invisa™ از پیشرفته ترین تراشه پردازش دیجیتال ما برای کیفیت صدای برتر استفاده می کند. دارای Smart Gain Pro — یک فن آوری می باشد که صداهای محیط اطراف شمارا هوشمندانه تجزیه و تحلیل کرده و صدای گوینده با کمترین نویز را به گوش شما می رساند .
 • Beltone micro-Invisa™ به طور خودکار صدا را متناسب با آن تنظیم می کند. به هیچ چیز دست نمیزنی Sound Cleaner Pro نویز پس زمینه را کاهش می دهد تا به شما کمک کند دقیقاً آنچه را که می خواهید بشنوید بشنوید.
 • حالت موسیقی AFX : حالت موسیقی ویژه: اگر به موسیقی علاقه دارید، حالت موسیقی AFX به شما تمایز عالی بین تن ها، نت ها و صداهای فرکانس های مختلف می دهد.

سمعک های نامرئی چقدر عمر می کنند

سمعک های نامرئی ممکن است تا 5 سال عمر کنند. و اگر به دنبال استفاده از آخرین تکنولوژی در این وسیله کمک شنیداری هستید ، می توانید محصولی را خریداری کنید هر 18 ماه به یک جفت سمعک جدید و مدرن به روز نمائید .

نوار گوش و سمعک نامرئی

ادیوگرام یا نوار گوش برای مشخص شدن نوع و میزان کم شنوایی ضروری می باشد . نوار گوش نتیجه آزمایش شنوایی سنجی شما در طیف گسترده ای از فرکانسها می باشد .

انواع کم شنوایی می تواند شامل انتقالی ، کم شنوایی حسی عصبی و آمیخته باشد . شنوایی شناس براساس نتایج بدست آمده و با توجه به یکی از فاکتورهای مهم دیگر یعنی شدت کم شنوایی اقدام به تنظیم و انتخاب سمعک مناسب برای کاربر سمعک خواهند کرد .

اما باید توجه داشت که سمعک نامرئی iic برای پوشش تمام محدوده های شنوایی مناسب نیستند . هر چند که برندهای مختلف تولید کننده سمعک iic سعی در گسترش محدوده های شنیداری در فرکانسهای مختلف در این محصول را دارند ، ولی محدودیتهایی در پوشش کم شنوایی های شدید و عمیق همچنان دارند .

سمعک نامرئی ضد آب

آیا سمعک های IIC ، داراری فن آوری مقاوم در مقابل رطوبت و آب هستند ؟ . پاسخ این سوال بله هست ، تکنولوژی نانو که باعث مقاومت سمعک در برابر آب می شود امروز در تمامی محصولات شنیداری شدکت های برند سمعک وجود دارد .

سمعک نامرئی و تطبیق مغز

سمعک نامرئی در ابتدا باعث وضعیتی به نام ” انسداد ” می شود . این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که مجرای گوش شما تقریبا مسدود شده و مغز در حال درک جدیدی از صداهای شما می شود .

انسداد معمولاً در چند روز اول استفاده از سمعک بیشتر قابل توجه است، زیرا مغز شما در حال تطبیق با شنیدن صداهایی است که مدت‌ها یا حتی هرگز نشنیده‌اید! با گذشت زمان و استفاده مداوم از سمعک، مغز شما به سرعت صدای صدای شما را تطبیق داده و تشخیص می دهد و بنابراین درک انسداد چندان قابل توجه نخواهد بود.

اگر پس از دو هفته هنوز نتوانستید خود را با صدای خود وفق دهید، بهتر است به متخصص شنوایی خود مراجعه کنید تا بتواند تنظیمات کمکی بیشتری را انجام دهد.

کلام آخر درباره سمعکهای IIC از برندهای معتبر

سمعک های نامرئی ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد ، که کم شنوایی خفیف تا متوسط دارند. علاوه بر سطح کم شنوایی، شکل و اندازه کانال گوش شما به تشخیص اینکه آیا سمعک نامرئی برای شما مناسب است یا خیر کمک می کند.

منبع
BELTONE IIC INVISIBLEمقاله سمعک نامرئی iic و داخل مجرای گوش کلینیک شنوایی و سمعک سایه

2 دیدگاه

 1. آیا سمعک نامرئی نسبت به انواع سمعک های دیگر با امکانات مشابه گرانتر می باشد ؟ و کدام برند سمعک کوچکترین اندازه سمعک iic را ارائه می دهد ؟

  1. سمعک نامرئی با امکانات مشابه دیگر سمعک ها مانند سمعک پشت گوشی و یا حتی داخل گوش مانند ITE و BTE در صورتی که دارای کیفیت یکسانی باشند می تواند با قیمت بالاتری ارائه شود . تمامی برندهای معتبر سمعک مدعی ارائه کوچکترین سمعک نامرئی هستند و هر ساله رقابتهای نزدیکی در تولید سمعک های IIC با یکدیگر دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا