پزشکی

رزوراترول چیست و چه فوایدی برای بدن دارد

رزوراترول یک آنتی اکسیدان با پتانسیل بسیار بالا می باشد که فواید بسیار زیادی برای بدن دارد . این پلی فنول طبیعی در بیش از 70 گونه گیاهی به ویژه در پوست و دانه انگور قرمز وجود دارد .

فواید رزوراترول برای بدن

رزوراترول به عنوان یک فیتوآلکسین علیه عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها و قارچ ها عمل می کند. این آنتی اکسیدان دارای فواید دیگری نیز هست از جمله اینکه به عنوان یک مکمل غذایی با طیف گسترده ای از اثرات دارویی ، از جمله عملکرد دفاعی سلولی در برابر استرس اکسیداتیو در دسترس می باشد .

عملکرد پلی‌فنل‌ها و فیتوالکسین

فیتوالکسین به عنوان تقویت کننده سیستم دفاعی گیاهان بوده و آنها را در مقابل پاتوژن و قارچ ها محافظت می نمایند . پلی‌فنل‌ها نیز که در مواد غذائی گیاهی یافت می شوند حاوی آنتی اکسیدان ها می باشند .

تصور می شود که پلی فنول ها دارای مزایای بسیاری برای سلامتی قسمتهای مختلف بدن باشند . آنها می توانند مشکلات هضم ، مشکلات مدیریت وزن ، دیابت ، بیماری تخریب عصبی و بیماری های قلبی عروقی را بهبود بخشیده یا به آنها کمک کنند.

رزوراترول ممکن است در پیشگیری از بیماریهایی مفید باشد که عبارتند از :

  • محافظت از قلب
  • جلوگیری از چند نوع سرطان
  • بهبود عملکرد مغز
  • کاهش فشار خون
  • بهبود دیابت
  • مشکلات هاضمه و مدیریت وزن
  • پیگشیری از بیماری تخریب عصبی ( مانند پارکینسون و ام اس )

قابل ذکر است که اثرات درمان و پیشگیری عنوان شده در بیماران مختلف با توجه به سوابق پزشکی خانوادگی و فردی شخص مبتلا ممکن است متفاوت باشد . از این رو توصیه می شود که در صورت داشتن هر نوع بیماری با پزشک متخصص کاردان جهت درمان مشورت نمائید .

رزوراترول در چه غذاهائی یافت می شوند

رزوراترول در انگور قرمز, بلوبری, کشمش, توت سفید و بادام زمینی یافت می شود. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان که بدن در مقابل رادیکالهای آزاد در جهت پیشگیری از بیماریهای مزمن محافظت می نمایند .

با این وجود ، کاربرد رزوراترول ، به دلیل حلالیت ضعیف و فراهمی زیستی و همچنین اثرات سوverse ، همچنان یک چالش بزرگ برای صنعت داروسازی است.

آنچه که درباره رزوراترول می توان در نهایت گفت مانند تمامی آنتی اکسیدان ها بدن در برابر رادیکالهای آزاد و ایجاد یک واکنش شیمیائی به نام اکسیداسیون که عوارض جدی می تواند در پی داشته باشد محافظت می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا