پزشکیمیوه ها

خواص لیکوپن این آنتی اکسیدان قوی برای بدن چیست

لیکوپن یکی از ترکیبات موجود در گوجه‌فرنگی است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان مفید برای سلامتی بدن شناخته می‌شود. البته خواص این ماده خوراکی به همین جا ختم نمی شود .

فواید لیکوپن برای بدن چیست

 برخی از فواید مصرف لیکوپن شامل محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو، حفظ سلامت پوست، حفظ سلامت چشم، پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و کاهش خطر بروز بعضی از نوع‌های سرطان می‌باشد.

خواص لیکوپن برای بدن

لیکوپن یکی از آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای سلامتی بدن است که در گیاهان برخصوص در گوجه فرنگی و میوه‌های قرمز رنگ وجود دارد. برخی از فواید مصرف لیکوپن به شرح زیر است:

 • محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو
 • حفظ سلامت پوست
 • حفظ سلامت چشم
 • پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی
 • پیشگیری از بروز بعضی از نوع‌های سرطان

در ادامه مقاله هریک از تاثیرات این آنتی اکسیدان قوی را بر روی بدن انسان به طور کامل تشریخ خواهیم کرد .ولی قبل از آن ببینیم لیکوپن در چه مواد خوراکی در دسترس میباشد .

لیکوپن در چه شکلهایی در بازار موجود است

لیکوپن در انواع مختلف مانند پودر، کپسول، قرص یا صابون موجود است و بهترین راه مصرف آن مصرف ماهیتهای طبیعی آن مانند گوجه‌فرنگی و دیگر میوه‌ها و سبزیجات است.

تاثیر لیکوپن در افزایش دوپامین

تحقیقات نشان داده اند که لیکوپن می‌تواند به افزایش سطح دوپامین مغز در کمک کرده و در نتیجه احساس خوشایند و شادی را افزایش دهد.

هرچند که لیکوپن می‌تواند در افزایش سطح دوپامین مغز کمک کند، اما نباید این ماده شیمیایی را به عنوان یک روش مطمئن و همیشگی برای افزایش سطح دوپامین استفاده کرد. چرا که سطح دوپامین در بدن تحت تاثیر بسیاری از عوامل تغذیه ای، فیزیولوژیکی و رفتاری قرار دارد. بهترین راه برای افزایش سطح دوپامین در بدن، مصرف غذاهای سالم و متنوع، ورزش منظم و تمرینات روحی و جسمی مثل مدیتیشن و یوگا است.

چه میوه هایی حاوی لیکوپن میباشند ؟

لیکوپن یکی از انواع کاروتنوئیدها است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود. اما گوجه‌فرنگی غنی‌ترین منبع این ماده مغذی است و به‌ عنوان یک منبع طبیعی و موثر از لیکوپن استفاده می‌شود. همچنین در میوه هایی مانند :

 • آناناس
 • خرما
 • پرتقال
 • کدو تنبل
 • بادمجان
 • هویج
 • پرپل
 • گلابی

و دیگر منابع غنی از لیکوپن موجود است. اما باید توجه داشت که مقدار لیکوپن حاوی در این میوه‌ها در مقایسه با گوجه‌فرنگی، نسبتاً پایین‌تر است.

لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی برای بدن

لیکوپن از جمله ترکیبات موجود در برخی از میوه‌ها و سبزیجات است که دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی می‌باشد. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که می‌توانند در برابر اثرات نامطلوب اکسیداسیون بدن مانند واکنش‌های آزاد رادیکالی، پیری زودرس، بیماری‌های قلبی و مغزی و سرطان محافظت کنند.

لیکوپن به عنوان یکی از ترکیبات آنتی اکسیدانی، علاوه بر محافظت از بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو، می‌تواند به بهبود سلامتی قلبی، کاهش خطر بروز بیماری‌های سرطانی و افزایش قدرت ایمنی بدن کمک کند.

همچنین، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که لیکوپن می‌تواند به کاهش التهابات بدن کمک کرده و در نتیجه از پیامدهای منفی آن که شامل بیماری‌های متعدد و استقرار عفونت‌هاست، پیشگیری کند.

با توجه به اینکه میزان لیکوپن در میوه‌ها و سبزیجات مختلف متغیر است، برای کسانی که می‌خواهند از خواص آنتی اکسیدانی لیکوپن برای سلامتی خود استفاده کنند، توصیه می‌شود تا میوه‌ها و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، خرما، آووکادو و هویج که حاوی مقدار قابل توجهی لیکوپن هستند، در رژیم غذایی خود قرار دهند.

محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو

لیکوپن به‌ عنوان یک آنتی‌اکسیدان، به‌سلول‌های بدن در مقابل آسیب‌های اکسیداتیو مانند رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. که همین امر سبب به تاخیر انداختن زمان پیری خواهد شد .

حفظ سلامت پوست

لیکوپن می‌تواند به عنوان یک حفاظت‌کننده از سلامت پوست عمل کند، با تسکین التهاب‌ها و پیشگیری از آسیب خوردگی پوست.

حفظ سلامت چشم

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف لیکوپن می‌تواند سلامت چشم‌ها را حفظ کند و ممکن است به پیشگیری از بروز مشکلات چشمی مرتبط با سن کمک کند، مانند کم‌بینی و سایر بیماری‌های ناشی از پیری چشم.

پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی

لیکوپن با خواصی که دارد می‌تواند به عنوان یک عامل پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، مانند افزایش کلسترول خوب، کاهش کلسترول بد و کاهش فشار خون عمل کند.

پیشگیری از بروز بعضی از نوع‌های سرطان

مصرف لیکوپن می‌تواند باعث کاهش خطر بروز برخی از نوع سرطان‌ها (مانند سرطان پروستات، سرطان سینه و سایر بیماری‌های سرطانی) شود.
مصرف لیکوپن می‌تواند به عنوان یک سبک زندگی سالم در نظر گرفته شود، ولی همچنین باید به یاد داشت که برای بهترین نتایج، به‌سایر نکاتی مانند تغذیه ورزش و ‌مداومت در مصرف آنتی‌اکسیدان‌های دیگر نیز توجه شود.

قرص اولترا لیکوپن

قرص اولترا لیکوپن به‌عنوان یک تکمیل‌کننده‌ی غذایی، حاوی مقدار بالایی از لیکوپن است که به صورت مایعی در داخل قرص و در قالب یک کپسول قرار دارد. گوجه‌فرنگی یکی از بهترین منابع طبیعی لیکوپن است، اما مصرف قرص اولترا لیکوپن می‌تواند برای افرادی بسیار مفید باشد که توانایی مصرف مقدار کافی از گوجه‌فرنگی را ندارند.

فواید مصرف قرص اولترا لیکوپن

مصرف قرص اولترا لیکوپن می‌تواند به‌عنوان یک منبع غذایی برای رسیدن به مقادیر مورد نیاز لیکوپن برای بدن کافی باشد. این قرص به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل کرده و می‌تواند سلول‌های بدن را در مقابل تاثیرات آسیب‌های اکسیداتیو محافظت کند. قرص اولترا لیکوپن همچنین می‌تواند به صورت غیرمستقیم سلامت پوست، چشم و قلب و عروق را حفظ کند.

سوالات متداول درباره لیکوپن و تاثیرات آن بر روی بدن :

لیکوپن چیست ؟

لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی میباشد که فواید زیادی برای بدن دارد . از جمله مهترین تاثیرات این ماده خوراکی اعجاب انگیز جلوگیری تخریب سلوهای سالم بدن به وسیله رادیکالهای آزاد میباشد .

خواص لیکوپن چیست ؟

خواص لیکوپن شامل محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو، جلوگیری یا کاهش بروز بیماریهای مزمن، جلوگیری از پیری زودرس و غیره میباشد .

لیکوپن در چه میوه ای بیشتر یافت می شود ؟

لیکوپن یکی از انواع کاروتنوئیدها است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود. اما گوجه‌فرنگی غنی‌ترین منبع این ماده مغذی است و به‌ عنوان یک منبع طبیعی و موثر از لیکوپن استفاده می‌شود.


کلام پایانی درباره خواص لیکوپن

با اینکه خواص لیکوپن به طرز چشمگیری به اثبات رسیده است، اما همیشه بهتر است در مصرف تکمیل‌کننده‌های غذایی، نظارت دقیقی داشته باشید و از مصرف زیاد آنها خودداری نمائید. همچنین قبل از شروع مصرف، بهتر است با پزشک خود درباره مقدار و روش مصرف مناسب صحبت کنید.

1 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر، ممنون از سایت خوبتون . یک درخواستی داشتم و اون اینکه در خصوص مصرف میوه ها و سبزیجاتی که به خصوص دارای خواص ویژه ای هستن مثل همین گوجه فرنگی که به نوشته خودتون سرشار از لیکوپن هست، اطلاعات بیشتری رو به شکل مقاله قرار بدین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا