دندانپزشکی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی امروزه به یکی از پرطرفدارترین روشها تبدیل شده است به دلیل اینکه براکت های استفاده شده هم رنگ دندان می باشند و این روش مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد .

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی روشی محبوب برای مرتب کردن دندان ها می باشد که امروزه مورد توجه قرار گرفته است. در ارتودنسی نامرئی از براکت های هم رنگ دندان استفاده می شود. براکت های نامرئی از جنس پلاستیک شفاف و غیرقابل رویت می باشند.

مزایای ارتودنسی نامرئی

  • طراحی دیجیتال و سریع
  • مراحل درمان معین
  • استفاده از نرم افزارهای پیشرفته
  • عدم نیاز به قالب گیری مکرر
  • استفاده از قالب های شفاف

ارتودنسی نامرئی با روشCAT

این روش بدون چسباندن براکت به صورت پوسته های نازک و شفاف شیشه ای است که به invisalign معروف است.قالب های طراحی شده یا پوسته می تواند توسط خود بیمار گذاشته و یا برداشته شود. قالب دندان ها گرفته می شود و پس از ارسال به لابراتوار با استفاده از تجهیزات و دستگاههای مکانیزه از قالب ها اسکن سه بعدی تهیه و به متخصص تحویل داده می شود.

ارتودنسی با براکت های سرامیکی

مهم روش درمانی ارتودنسی نامرئی همین روش می باشد. در این روش از براکت های سرامیکی استفاده می شود. براکت های سرامیکی بسیار شبیه به رنگ دندان می باشند و مشاهده آنها در داخل دهان به راحتی نیست.سیم های روکش دار استفاده شده در این روش نیز هم رنگ دندان می باشند.

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب است؟

مزایای ارتودنسی نامرئی در افراد به اثبات رسیده است. این روش در افرادی استفاده می شود که دندان های دائمی آنها درآمده باشد. موفقیت درمان در ارتودنسی نامرئی بستگی به عوامل زیادی از جمله تعهد بیماربه درمان، انجام دستورات پزشک، مراقبت صحیح و رعایت رژیم غذایی دارد.

اختلالات دندانی که بوسیله ارتودنسی نامرئی حل می شوند

فاصله زیاد بین دندان ها: گاهی فاصله بین دندان ها به علت های مختلفی از جمله رشد غیر طبیعی فک یا حرکت کردن دندان ها در اثر نبودن دندان زیاد می باشد. فاصله قابل اصلاح بوسیله ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر می باشد.

شلوغی و فشردگی بیش از حد دندان ها: در این حالت فضای کافی در فک وجود ندارد و دندان ها نمی توانند به درستی در جای خود قرار گیرند.

حالت اوربایت- اورجت: در این حالت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند

کراس بایت: در این حالت فک بالا با پایین هم محور نیست و یک یا چند دندان فک بالا، پشت دندان های پایین قرار می گیرند.

بریس اینویزیلاین (Invisalign) روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از پلاک‌های شفاف، متحرک و راحت استفاده می‌شود.

آیا در هنگام استفاده از ارتودنسی نامرئی می توانم آدامس استفاده کنم؟

متخصصین ارتودنسی به افراد توصیه اکید می کنند که در مراحل درمان ارتودنسی به هیچ وجه از آدامس استفاده نکنند. اگر چه در ارتودنسی نامرئی از قلاب خاصی استفاده نمی شود ولی آدامس می تواند به هم تراز کننده ها بچسبد و جدا کردن آنها را سخت نماید. آدامس می تواند عوارض بدی در ارتودنسی به دنبال داشته باشد عوارضی از یک جلسه پاکسازی سخت گرفته تا در بدترین حالت که به تعویض هم تراز کننده ها منجر می شود.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی

مدت زمان دوره درمان ارتودنسی نامرئی به عوامل مختلفی از جمله میزان و نحوه نامرتب بودن دندان ها بستگی دارد.  در افراد بزرگسال معمولا دوره درمان حدود یک سال به طول می انجامد و در نوجوانان مدت درمان کمی طولانی تر و حدود 18 ماه می باشد. رعایت برنامه درمانی میتواند زمان درمان را تسریع ببخشد.

فرد باید در طول روز حدود 20 تا 22 ساعت از پلاک استفاده کند. پلاک را فقط برای مسواک زدن و یا نخ کشیدن دندان و در زمان های مشخصی بیرون آورد. از مواد غذایی مناسب استفاده شود.

هزینه درمان ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی یکی از خدمات پرهزینه دندانپزشکی می باشد. ارتودنسی نامرئی در بین انواع روش های ارتودنسی به علت های متفاوتی دارای قیمت بیشتری می باشد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت ارتودنسی نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حق الزحمه متخصص
  • شدت مشکل دندان ها
  • نوع روش درمان
  • هزینه پروتز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا